Święci i błogosławieniWdarzenia w PolsceWydarzenia na świecieUrodzeni 28 maja

Imieniny 28 maja

28 maja jest to 148 dzień roku. W latach przestępnych jest to 149 dzień w roku.
Słońce wschodzi o godzinie 04:21, a zachodzi o godzinie 20:45. Dzień trwa 16 godzin i 24 minuty. Najpopularniejsi solenizanci 28 maja to: Jaromir, Wiktor i Wilhelm.

• św. Ignacy — mnich i biskup Rostowa.
  • bł. Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) — Prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał, zwany Prymasem Tysiąclecia.

Wydarzenia w Polsce

1642 —Objawienia Maryjne we Włoszczowie, od których narodził się kult Matki Boskiej Włoszczowskiej, patronki dzieci i rodzin.
1941 —Do obozu Auschwitz został przywieziony Maksymilian Maria Kolbe.
1942 —W lesie koło Magdalenki Niemcy dokonali egzekucji 223 więźniów z Pawiaka.
1992 —Powstało przedsiębiorstwo Fiat Auto Poland.
2006 —Zakończyła się I pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski.
2008 —Selekcjoner Leo Beenhakker ogłosił skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w Austrii i Szwajcarii.

Wydarzenia na świecie

585 p.n.e. —W czasie bitwy nad rzeką Halys pomiędzy Alyattesem z Lidii a królem Medów Kyaksaresem miało miejsce, przewidziane przez Talesa z Miletu, całkowite zaćmienie Słońca, które doprowadziło obie strony do zawarcia pokoju.
1813 —W teatrze w Buenos Aires odbyło się premierowe wykonanie hymnu Argentyny.
1900 —Całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Meksyku, USA, Portugalii, Hiszpanii i północnej Afryce.
1922 —Reprezentacja Polski w piłce nożnej w swym trzecim oficjalnym meczu odniosła pierwsze zwycięstwo, pokonując w Sztokholmie Szwecję 2:1. Pierwszego w historii gola zdobył w 23. minucie z rzutu karnego Józef Klotz.
1937 —Neville Chamberlain został premierem Wielkiej Brytanii.
2010 —Francja została wybrana na organizatora Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016.