Imieniny Ignacego — kalendarz imienin Ignacego
Co znaczy imię Ignacy
Pochodzenie | Etymologia | Znaczenie |
---|---|---|
Łacińskie | Łacińskie "Ignatius" | "Ognisty" |
Istnieją różne teorie na temat pochodzenia imienia Ignacy. Najczęściej przyjmuje się, że wywodzi się ono z łacińskiego słowa ignis, oznaczającego ogień. Popularna jest też hipoteza o powiązaniu tego imienia z łacińskim rodem Egnacjuszów (Egnatii). Wśród badaczy pojawiają się jednak nawet teorie o etruskim pochodzeniu tego imienia.
Historia imienia Ignacy na terenach Polski jest znacznie lepiej udokumentowana. Pierwsze źródła, w których pojawia się mężczyzna imieniem Ignacy pochodzą z XIV wieku, natomiast prawdziwą popularność imię to zyskało w czasach, gdy do Polski przybyli jezuici (zakon założony przez Ignacego Loyolę).
Ignacy to popularne imię, chętnie nadawane nie tylko w Polsce. Odmiany tego imienia występują w większości miejsc na świecie, zwłaszcza w rejonach hiszpańskojęzycznych
Imię to ma swoje, charakterystyczne odpowiedniki w wielu językach, m.in. ang. Ignatius, hiszp. Ignacio, niem. Ignatius, wł. Ignazio, franc. Ignace.
Inne formy i zdrobnienia
Popularność imienia Ignacy
W 2023 roku zarejestrowano 4 166 chłopców z nadanym imieniem Ignacy. Co daje 8 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich. To o 80 więcej niż w 2022 roku, kiedy to imię nadano 4 086 razy. Poniższy wykres prezentuje liczbę nadanych imion Ignacy, chłopcom urodzonym w danym roku oraz miejsce w rankingu imion męskich.
Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Przedstawiają liczbę osób o danym imieniu zarejestrowanych w bazie PESEL na dzień 31 stycznia 2023 roku. Na podstawie tych danych opracowaliśmy rankingi. Pokazują one, które miejsce zajmuje imię pod względem liczby noszących je osób oraz liczby nadanych imion.
Patroni Ignacego
- św. Ignacy Antiocheński — biskup i męczennik. Wprowadził śpiew antyfonalny. Jest przedstawiany z harfą w ręku i w towarzystwie dzikich zwierząt. — 1 lutego, 17 października
- św. Ignacy z Laconi — zakonnik. Jego ciało w nienaruszonym stanie spoczywa w szklanej trumnie, znajdującej się w kaplicy sanktuarium, wzniesionego w Cagliari ku jego czci. — 11 maja
- św. Ignacy — mnich i biskup Rostowa. — 28 maja
- bł. Ignacy Azevedo i jego 38 towarzyszy — męczennicy — 15 lipca
- św. Ignacy Mangin i towarzysze — męczennicy — 21 lipca
- św. Ignacy z Loyoli — prezbiter, założyciel zakonu jezuitów. Patron wszystkich rekolekcji w Kościele katolickim, żołnierzy, matek oczekujących potomstwa oraz rodzących. — 31 lipca
- bł. Ignacy Kłopotowski — polski prezbiter katolicki prowadzący działalność charytatywną. Założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. — 7 września
- św. Ignacy Kim Che-jun — koreański męczennik. — 20 września
- św. Święty Ignacy z Santhià — prezbiter. Zasłynął z daru przepowiadania i czytania w sercach ludzkich. — 22 września
- św. Ignacy — patriarcha konstantynopolitański — 23 października
Znane osoby o imieniu Ignacy
- Henryk Ignacy Kamieński — generał brygady wojsk polskich w powstaniu listopadowym.
- Ignacy Jan Paderewski — polski pianista, kompozytor i działacz niepodległościowy. Jego wpływy pozwoliły zapisać w traktacie Wersalskim utworzenie niepodległego państwa polskiego.
- Ignacy Mościcki — polski chemik, polityk i prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ignacy Skowron — major Wojska Polskiego, zmarł jako ostatni z obrońców Westerplatte. Kawaler Orderu Virtuti Militari.
- Ignacy Wyssogota Zakrzewski — pierwszy prezydent miasta Warszawa.
- Ignacy Zaborowski — matematyk i geodeta. Autor pierwszych polskich tablic logarytmicznych, za które uzyskał od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Medal Merentibus.
- Ignaz Philipp Semmelweis — węgierski lekarz (o niemieckich korzeniach), który w XIX w. odkrył że zarazki przenoszą się przez narzędzia i ręce chirurgów. Dzięki temu odkryciu znacznie spadła śmiertelność kobiet po porodzie.
- Józef Ignacy Kraszewski — polski pisarz, autor z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej i siódmy pod tym względem na świecie.
- Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański — wybitny polski poeta z epoki Młodej Polski.