Imieniny Odoa — kalendarz imienin Odoa
Najbliższe imieniny Odoa będą 14 stycznia, czyli za 54 dni. Odo może świętować 8 razy w roku.Co znaczy imię Odo
Odo, Odon - imię męskie pochodzenia germańskiego. W języku starowysokoniemieckim zapisywano je jako Audo, Odo, Oddo, Oto, Otto, Hotto. Wywodzi się od germańskiego słowa *audha ("dziedzictwo, majątek"). Mogło być też skróceniem dawnych imion germańskich takich jak Audobercht, Audomar, Otmar, Otfried, Otokar. Popularne było w średniowieczu, nosiło je wielu cesarzy i książąt niemieckich z dynastii Ludolfingów. W polszczyźnie pojawiło się już u zarania jej dziejów, gdyż w 1000 roku ówczesny książę Bolesław nazwał tak swego syna. W najwcześniejszych zapiskach pojawiały się formy Otto i Oto, później także Hoto i Hotto. Znajdująca się także w użyciu wersja Otton, Odon powstała pod wpływem języka łacińskiego w wyniku odmiany fleksyjnej (analogicznie do np. Hugo, Hugon).
Popularność imienia Odo
W 2023 roku nie zarejestrowano chłopców z nadanym imieniem Odo. Podobnie jak w 2022 roku. Poniższy wykres prezentuje liczbę nadanych imion Odo, chłopcom urodzonym w danym roku oraz miejsce w rankingu imion męskich.
Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Przedstawiają liczbę osób o danym imieniu zarejestrowanych w bazie PESEL na dzień 31 stycznia 2023 roku. Na podstawie tych danych opracowaliśmy rankingi. Pokazują one, które miejsce zajmuje imię pod względem liczby noszących je osób oraz liczby nadanych imion.
Patroni Odoa
- bł. Odoryk z Pordenone (ok. 1280-1331) — włoski prezbiter, franciszkanin i misjonarz. — 14 stycznia
- św. Teodor (zm. 306) — legionista w armii cesarza Maksymiana, męczennik. Patron miasta Brindisi. — 7 lutego
- św. Teodor — biskup — 20 kwietnia
- św. Teodor z Tarsu — znany też jako "Teodor z Canterbury". Bizantyjski teolog i zakonnik, arcybiskup Canterbury. — 19 września
- św. Teodor Studyta — 11 listopada