Imieniny — krótka informacja o imieninach.

Imieniny to święto z okazji dnia patrona danego imienia. Każdy święty i błogosławiony ma w chrześcijańskim kalendarzu swoje święto. Zazwyczaj jest to dzień jego śmierci, czyli narodzin dla Nieba. W tym dniu jest on wspominany w liturgii Kościoła, a jego imiennicy obchodzą swoje imieniny. Osoba obchodząca imieniny to solenizant. Obchodzenie imienin zwykle wiąże się ze składaniem życzeń. Wręcza się wtedy prezenty oraz wspólnie świętuje — zazwyczaj przy stole.

Zwyczaj obchodzenia imienin jest bardzo popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub). Na świecie nie jest tak hucznie obchodzony. Bywa obecny w różnych katolickich regionach np. Bawarii.

W przypadku gdy jest wielu świętych lub błogosławionych o danym imieniu. Czyli jest wiele dat imienin, to jako tę właściwą przyjmuje się pierwszą datę imienin przypadającą po urodzinach. Nie jest to jednak pewną regułą. Są imiona, które mają jedno wyjątkowo popularne wspomnienie i wtedy pomijane są inne daty. Takim przykładem może być imię Paweł. Występuje ponad 20 dat jego imienin, ale 29 czerwca jest tak popularną datą, że rzadko kiedy obchodzi się imieniny Pawła innego dnia.

Oprócz dat imienin wynikających z daty wspomnienia świętego lub błogosławionego patrona imienia są też daty imienin przyjęte na podstawie tradycji. Tyczy się to przede wszystkim imion, których nie nosił żaden święty.

Dziś jest 20 stycznia, imieniny obchodzą:

Fabia Fabian Sebastian

Jutro jest 21 stycznia, imieniny obchodzą:

Agnieszka Inez Jarosław

Pamiętaj o życzeniach na imieniny

Jak masz na imię — dobrze wiem, więc dziś życzenia złożyć Ci chcę.
Mnóstwo radości, słodkiej miłości, pełnego szczęścia i wiecznej młodości.
Pokaż więcej życzeń imieninowych ->

Widget imieninowy

Chcesz mieć na swojej stronie www aktualnie informacje o imieninach?
Stworzyliśmy dla Ciebie Widget imieninowy. Łatwy w zastosowaniu, z możliwością modyfikowania wyglądu i opcjami wyświetlania najbliższych imienin. Dzięki niemu możesz wyświetlić na swojej stronie informacje o tym, kto dziś, jutro albo pojutrze obchodzi imieniny. Możesz zmieniać kolor, rozmiar tekstu i sposób wyświetlania imion.

Widget imieninowy ->