Imieniny — znaczenie i historia święta

Każdy święty i błogosławiony ma w chrześcijańskim kalendarzu swoje święto. Zazwyczaj jest to dzień jego śmierci, to znaczy symboliczna data "narodzin dla Nieba". W tym dniu jest on wspominany w liturgii Kościoła, a osoby, które zostały poświęcono opiece tego patrona, obchodzą swoje imieniny. W przypadku, gdy jest wielu świętych czy błogosławionych o jednakowym mianie, to jako właściwy dzień obchodzenia święta swojego opiekuna przyjmuje się pierwszą datę przypadającą po urodzinach. Nie jest to jednak utartą regułą. Święci posiadający te same imiona mają swoje wspomnienie w różnych terminach, a mimo to często się zdarza, że większość ludzi wybiera jedną konkretną datę na świętowanie dnia swojego patrona. Znaczącym przykładem może być Paweł. W kalendarzu występuje ponad 20 dat, ale to 29 czerwca - czyli dzień poświęcony Apostołowi z Tarsu - zwykle świętują wszystkie Pawły.

Zwyczaj obchodzenia dnia patrona jest bardzo popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), na świecie nie jest już tak hucznie obchodzony. Bywa jednak obecny w różnych katolickich regionach np. Bawarii. W niektórych krajach istnieje zwyczaj wręczania prezentów i wspólnego biesiadowania przy stole razem z solenizantem - czyli osobą, na cześć której się zebraliśmy.

Jeśli chcecie Państwo poznać znaczenie imion Waszych bliskich czy też dowiedzieć się, kiedy mogą obchodzić oni swoje święto, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu.

Dziś jest 5 czerwca, imieniny obchodzą:

Bonifacy Kira Waleria

Jutro jest 6 czerwca, imieniny obchodzą:

Dominika Laura Norbert

Pamiętaj o życzeniach na imieniny

W tym uroczystym dniu Twoich imienin
szczere i serdeczne życzenia długich lat życia,
przepełnionych zdrowiem i szczęściem,
pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości,
dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego,
co najpiękniejsze i najmilsze w życiu.
Pokaż więcej życzeń imieninowych ->

Widget imieninowy

Chcesz mieć na swojej stronie www aktualnie informacje o imieninach?
Stworzyliśmy dla Ciebie Widget imieninowy. Łatwy w zastosowaniu, z możliwością modyfikowania wyglądu i opcjami wyświetlania najbliższych imienin. Dzięki niemu możesz wyświetlić na swojej stronie informacje o tym, kto dziś, jutro albo pojutrze obchodzi imieniny. Możesz zmieniać kolor, rozmiar tekstu i sposób wyświetlania imion.

Widget imieninowy ->