Imieniny — znaczenie i historia święta

Każdy święty i błogosławiony ma w chrześcijańskim kalendarzu swoje święto. Zazwyczaj jest to dzień jego śmierci, to znaczy symboliczna data "narodzin dla Nieba". W tym dniu jest on wspominany w liturgii Kościoła, a osoby, które zostały poświęcone opiece tego patrona, obchodzą swoje imieniny. W przypadku, gdy jest wielu świętych czy błogosławionych o jednakowym mianie, to jako właściwy dzień obchodzenia święta swojego opiekuna przyjmuje się pierwszą datę przypadającą po urodzinach. Nie jest to jednak utartą regułą. Święci posiadający te same imiona mają swoje wspomnienie w różnych terminach, a mimo to często się zdarza, że większość ludzi wybiera jedną konkretną datę na świętowanie dnia swojego patrona. Znaczącym przykładem może być Paweł. W kalendarzu występuje ponad 20 dat, ale to 29 czerwca - czyli dzień poświęcony Apostołowi z Tarsu - zwykle świętują wszystkie Pawły.

Najpopularniejsze imieniny

Niektóre daty imienin są w Polsce tak popularne, że w kulturze stały się wręcz małymi świętami. Dotyczy to takich imiona jak Andrzej, Anna, Katarzyna, Barbara, Jan, Krzysztof czy Piotr i Paweł. Z wieloma faktycznie są związane święta kościelne. Najbliższe bardzo popularne imieniny to:

Zwyczaj obchodzenia dnia patrona jest bardzo popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), na świecie nie jest już tak hucznie obchodzony. Bywa jednak obecny w różnych katolickich regionach np. Bawarii. W niektórych krajach istnieje zwyczaj wręczania prezentów i wspólnego biesiadowania przy stole razem z solenizantem - czyli osobą, na cześć której się zebraliśmy.

Jeśli chcecie Państwo poznać znaczenie imion Waszych bliskich czy też dowiedzieć się, kiedy mogą obchodzić oni swoje święto, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu.

Dziś jest 3 czerwca, imieniny obchodzą:

Karol Leszek Tamara

Jutro jest 4 czerwca, imieniny obchodzą:

Filip Franciszek Karol

Pamiętaj o życzeniach na imieniny

Życzenia już Ci na pewno składali.
Twarz Twoja była uśmiechnięta.
Ale jest jeszcze jedna osoba,
która o Tobie pamięta.
Ona właśnie Tobie życzy
wiele szczęścia i słodyczy,
wiele wspomnień, miłych wrażeń
i spełnienia wszystkich marzeń.

Widget imieninowy

Chcesz mieć na swojej stronie www aktualnie informacje o imieninach?
Stworzyliśmy dla Ciebie Widget imieninowy. Łatwy w zastosowaniu, z możliwością modyfikowania wyglądu i opcjami wyświetlania najbliższych imienin. Dzięki niemu możesz wyświetlić na swojej stronie informacje o tym, kto dziś, jutro albo pojutrze obchodzi imieniny. Możesz zmieniać kolor, rozmiar tekstu i sposób wyświetlania imion.

Widget imieninowy ->