Imieniny - krótka informacja na temat święta imienin.

Imieniny to święto z okazji dnia patrona danego imienia. Każdy święty i błogosławiony ma w chrześcijańskim kalendarzu swoje święto, zazwyczaj jest to dzień jego śmierci czyli narodzin dla Nieba. W tym dniu jest on wspominany w liturgii Kościoła a jego imiennicy obchodzą swoje imieniny. Osoba obchodząca imieniny to solenizant. Obchodzenie imienin zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi oraz ze wspólnym z nim świętowaniem tego dnia zazwyczaj przy stole.
Zwyczaj obchodzenia imienin jest popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w katolickich regionach np. Bawarii.

Link sponsorowany:
W przypadku gdy jest wielu świętych lub błogosławionych o danym imieniu a co za tym idzie jest wiele dat imienin to jako tę właściwą przyjmuje się pierwszą datę imienin przypadającą po urodzinach.
Oprócz dat imienin wynikających z daty wspomnienia świętego lub błogosławionego patrona imienia są też daty imienin przyjęte powszechnie na podstawie tradycji. Tyczy się to przede wszystkim imion których nie nosił żaden święty.

Dziś jest 19 lutego, imieniny obchodzą:

Arnold Konrad Marceli

Jutro jest 20 lutego, imieniny obchodzą:

Eustachy Leon Leona

Pamiętaj o życzeniach imieninowych

Z okazji Twego święta życzę Ci,
aby jedynymi łzami,
które pojawią się w Twych oczach,
były kryształowe łzy szczęścia,
aby radosnego uśmiechu na Twej twarzy
nie zakryły chmury smutku,
aby płatki róż wyściełały Twoją drogę życia,
a szczęście, zdrowie, radość i miłość
były przeznaczeniem Twych dni.
pokaż więcej życzeń imieninowych >>

Widget imieninowy

Chcesz mieć na swojej stronie internetowej zawsze aktualnie informacje o imieninach?
Stworzyliśmy dla Ciebie Widget imieninowy, łatwy w zastosowaniu, z łatwo modyfikowalnym wyglądem i opcjami wyświetlania najbliższych imienin. Dzieki niemu możesz wyświetlić na swojej stronie informacje o tym kto dziś, jutro albo pojutrze obchodzi imieniny. Możesz modyfikować kolor, rozmiar tekstu, sposób wyświetlania imion, oraz zdecydować czy chcesz wyświetlić wszystkie czy tylko najpopularniejsze imieniny.

Widget imieninowy >>