Kalendarz imienin sierpień 2023

Nieubłaganie zbliżający się koniec lata. Dni coraz krótsze, zażółcone pola, żniwa. Piękny, lecz bywa czasem kapryśny. Tak, to sierpień. Ósmy miesiąc, kiedyś był uważany za miesiąc gromadzenia zapasów i żniw, w dawnych czasach to ludzie szykowali się do nadchodzącej zimy. Dziś, to ostatni dzwonek na ciepły, udany urlop. Nazwa jak sama wskazuje pochodzi od sierpa, z tego też powodu właśnie ten miesiąc kojarzony jest z pracami rolniczymi.

W sierpniu można podziękować Matce Boskiej Zielnej za udane zbiory. Święto to przypada w 15 dniu miesiąca, jednak to nie jedyne ważne wydarzenie, to także Dzień Wojska Polskiego.

Zapewne niejedna osoba kojarzy stare powiedzenia, które sprawdzają się do dnia dzisiejszego, jak chociażby “Jeśli w sierpniu dni jasne, będą stodoły ciasne”.

W różnych regionach świata można spotkać wiele innych powiedzeń. Te, które przepowiadały nadchodzącą pogodę, kiedy nie było jeszcze długoterminowych prognoz pogody jak “W pierwszym tygodniu pogoda stała, będzie zima długa, biała”, jednak sierpień stateczny nie tylko mówi o białej zimie. Spotkać także można powiedzenia, gdy dni sierpniowe będą spiekać, wtedy także zima długa będzie. Doceniane dzisiaj wciąż jest ludowe przysłowie “Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na październik wypada”.

Piękny miesiąc, który można wykorzystać na przyjemności. Wakacje to nie wszystko, to czas wspólnego spotkania ze znajomymi, grilla, ciepłych nocy, czas urodzin, imienin. W sierpniu swoje imieniny świętować będą Justyna i Nikodem. Można spotkać się ze staropolskim powiedzeniem, "gdy w dniu Nikodema pogoda, to cały miesiąc deszczu nie będzie".

Może Ty masz inne wspomnienia?

Lipiec Sierpień Wrzesień
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela