Kalendarz imienin lipiec 2023

Miesiąc upałów, ale też i ulewnych deszczy. Taki jest lipiec. W Polsce lipiec, statystycznie, uznawany jest za najcieplejszy okres w całym roku. To pierwszy wakacyjny miesiąc. Kojarzy się nam z wakacyjnymi wyjazdami, radością, wolnością. Lipiec ma pozytywny przekaz. Już dla Słowian miesiąc ten był czasem radości i zabaw przy ognisku. Był chwilą wytchnienia, beztroskim momentem przez nadchodzącymi żniwami. Dlaczego lipiec, skąd taka nazwa? Otóż nazwanie tego miesiąca pochodzi od kwitnących lip. Dawniej odnajdujemy na historycznych kartach również wersję lipień. Łacińskie lulius nadano na cześć Juliusza Cezara, zapożyczone przez większość europejskich języków.

Jak lipiec to wspomniana lipa, każdy zna jej intensywny zapach, lekko odurzający, ale piękny, specyficzny. Zapach gorącego lata. Dawniej drzewo to było traktowane jako drzewo miłości, składano pod lipami dary i proszono o urodzaj.

Miesiąc ten nie obfituje w wiele wydarzeń czy świąt. Znany jest obchodzony 02.07 Dzień Dziennikarza, czy bardziej celebrowane 24.07 Święto Policji i następujący po nim 25.07 Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Dawniej popularny i obchodzony był dzień 22.07 Narodowe Święto Odrodzenia Polski - PRL.

Przysłowia opiewające lipiec dotyczą w dużej mierze jego upalnej i deszczowej natury. Sprawdź:

  • „Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będzie jeszcze”.
  • „Lipcowe upały, wrzesień doskonały”.
  • "Styczeń mrozi - lipiec skwarem grozi".

Ten wakacyjny miesiąc obfituje w popularne imieniny, podpowiemy Ci, kto ma w lipcu swoje święto – są to, na przykład, popularna Anna, Halina, Tomasz, Jacek, Olga, Krzysztof czy Łucja. Zapisz daty i złóż im życzenia w odpowiednim dniu.

Najpopularniejsze imieniny w lipcu:

Czerwiec Lipiec Sierpień
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela