Imieniny Kingi — kalendarz imienin Kingi
Najbliższe imieniny Kingi będą 3 marca, czyli za 102 dni. Najczęściej są obchodzone 24 lipca. Kinga może świętować 2 razy w roku. Najpopularniejszym patronem jest św. Kinga (wspomnienie: 24 lipca).Co znaczy imię Kinga
Pochodzenie | Etymologia | Znaczenie |
---|---|---|
Germańskie | Niemieckie "Kunegundis" | "Rodząca dzieci" |
Kinga to imię mające węgierskie korzenie. Niewiele osób wie, że jest to zdrobnienie imienia Kunegunt (Kunegunda). Jego dosłowne znaczenie to „z walecznego rodu”. Najbardziej znaną historyczną postacią o tym imieniu jest żona Bolesława Wstydliwego, która według legendy wrzuciła do żup swój pierścień. Został on odnaleziony przez górników w bryle soli wykopanej w Wieliczce. Stąd Kinga do dziś to patronka górników, a także słynnej Kopalni Soli w Wieliczce. W języku potocznym do dziś funkcjonuje znany aforyzm odnoszący się właśnie do tej legendy: „Choć imię to z solą się kojarzy, niejeden sobie marzy, że Kinga mu użyczy trochę słodyczy”.
Imię Kinga przywędrowało do Polski z Węgier, a w późniejszych okresach rozprzestrzeniło się na resztę Europy. W wielu krajach zachowało one niezmienioną formę lub zostało tylko nieznacznie przekształcone, jak na przykład w Niemczech, gdzie imienniczki Kingi to „Kyngi”, czy w Bułgarii, gdzie imię Kinga brzmi „Kunga”. Co ciekawe, w polskich źródłach z początku XIV wieku odnotowuje się także występowanie odmiany imienia „Kinka”.
Inne formy i zdrobnienia
Popularność imienia Kinga
W 2023 roku zarejestrowano 502 dziewczynki z nadanym imieniem Kinga. Co daje 59 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion żeńskich. To o 166 mniej niż w 2022 roku, kiedy to imię nadano 668 razy. Poniższy wykres prezentuje liczbę nadanych imion Kinga, dziewczynkom urodzonym w danym roku oraz miejsce w rankingu imion żeńskich.
Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Przedstawiają liczbę osób o danym imieniu zarejestrowanych w bazie PESEL na dzień 31 stycznia 2023 roku. Na podstawie tych danych opracowaliśmy rankingi. Pokazują one, które miejsce zajmuje imię pod względem liczby noszących je osób oraz liczby nadanych imion.
Patroni Kingi
- św. Kunegunda (978-1033) — cesarzowa Niemiec, zakonnica. — 3 marca
- św. Kinga (1234-1292) — polska księżna, dziewica. Patronka Królestwa Polskiego i Litwy, polskich samorządowców, ubogich i górników solnych. — 24 lipca
Znane osoby o imieniu Kinga
- Kinga Kasprzak — reprezentantka Polski w siatkówce grająca na pozycji przyjmującej.