Kalendarz imienin maj 2022

Ten miesiąc, zdecydowanie, przez wielu uważany jest za najpiękniejszy miesiąc w roku. Maj – środek wiosny, coraz cieplejsze poranki i wieczory. W Polsce dzień w maju wydłuża się już do około 16,5 godziny. Przyroda coraz intensywniej budzi się do życia. Nasze oczy cieszy widok pięknych kwiatów, kwitną pachnące konwalie, piwonie, czerwone maki. W ogródkach rządzą tulipany i żonkile. Zajadamy się malinami.

Maj to optymistyczny miesiąc, daje dobrą energię. Czy wiesz, skąd pochodzi nazwa maj? Nazwa tego miesiąca wywodzi się od łacińskiego „Maius", nazwanie pochodzi od bogini Mai – matki boga Merkurego. Słowo „maić” to nic innego, jak określenie „stroić się”. W maju ziemia wydaje piękne kwiaty, przyroda budzi się do życia, nazwa „maj” to również określenie młodej ziemi – legenda głosi, że właśnie w tym miesiącu Bóg stworzył świat. Zatem maj to niezwykłe 31 dni. To czas takich świąt jak Święto Konstytucji 3 Maja czy Święto Pracy. To według ludowych wierzeń tzw. Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy. Katolicy miesiąc maj poświecili czci Matki Bożej – wtedy to odprawiane są tzw. nabożeństwa majowe.

A Tobie z czym lub kim kojarzy się piękny maj? Z Dniem Matki, prawda? W tym miesiącu składamy podziękowania wszystkim Mamom, za ich trud i miłość, którą obdarzają nas każdego dnia. Lubimy maj za lekkość powietrza, zapach kwiatów, nadzieję, którą wnosi. Nawet przysłowia związane z tym miesiącem są pełne wiary i dobrej wróżby na przyszłość, sprawdź:

„Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi”
„Deszcz majowy, chleb gotowy”

Pamiętasz o majowych imieninach Twoich bliskich? Zapisz lub znajdź u nas – w maju świętują między innymi: Filip, Józef, Maja, Borys, Maria czy Piotra. Nie zapomnij złożyć życzeń!

Najpopularniejsze imieniny w maju:

Kwiecień Maj Czerwiec
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela