Kalendarz imienin styczeń 2023

Styczeń to pierwszy miesiąc w roku. Wedle kalendarza gregoriańskiego ma 31 dni. Co ciekawe na półkuli północnej jest on miesiącem zimowym, natomiast południowej letnim. Bardzo ciekawe jest pochodzenie tej nazwy. Odnosi się ono bezpośrednio do szczególnej cechy, jaka wyróżnia ten właśnie miesiąc. Styczeń znajduje się na styku nowego i starego roku. Warto też przyjrzeć się wersjom tej nazwy w innych językach, na przykład w języku łacińskim, angielskim czy rosyjskim. Te warianty bezpośrednio odnoszą się rzymskiego boga Janusa. To dosyć tajemnicze bóstwo było opiekunem drzwi i bram, ale także nowych początków. Jeśli natomiast odniesiemy się do wierzeń Słowian, to Styczeń był swoistym pomostem między starym i nowym rokiem. Dawniej istniał przesąd, że 1 stycznia nie wolno długo spać czy się lenić. Do tego przesądu odnosi się bezpośrednio przysłowie "Nowy Rok jaki, cały rok taki."

Współcześnie w Styczniu większość z nas obiecuje siebie, że zmieni swoje życie na lepsze. Bardzo często mamy też różnego rodzaju postanowienia. Najczęściej wiążą się one z utratą zbędnych kilogramów i nauką języka obcego. To właśnie w styczniu siłownie i kluby fitness przeżywają prawdziwe oblężenie. Niesyty bardzo często w lutym nasze postanowienia i silna wola przegrywają z tak zwaną prozą życia. I wszystko wraca na swoje tory.

Bez większego problemu znajdziemy też przysłowia o styczniu; na przykład "Miesiąc styczeń, czas do życzeń; "A więc życzym pomyślności, Boga, chleba, dobrych gości." czy "Styczeń pogodny wróży rok płodny."

Najpopularniejsze imieniny w styczniu:

Grudzień Styczeń Luty
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela