Kalendarz imienin październik 2023

Październik to dziesiąty miesiąc roku liczący sobie 31 dni. W kwestii świąt znany jest on przede wszystkim z obchodzonego głównie za oceanem w jego ostatnią noc Halloween. Co ciekawe, w Polsce tego samego dnia celebrowano kiedyś, a w niektórych miejscach celebruje się do dzisiaj, starożytny obrzęd Dziadów. Od wielu lat w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy, czyniąc go tym samym o godzinę dłuższym od wszystkich pozostałych miesięcy mających tyle samo dni. To okres, podczas którego jesień rozwija się na dobre, dni są coraz krótsze, a noce dłuższe. Wschody słońca obserwować możemy już około godziny 7 rano, zachody natomiast zaczynają się nawet w okolicach godziny 16 po południu.

Jak mówi przysłowie: "W krótkie dzionki października, wszystko z pola, sadu znika." Liście żółkną, ostatnie owoce spadają z drzew, chłód zaczyna robić się coraz bardziej intensywny. Występować mogą także poranne przymrozki. Mamy wtedy jednak rzadką możliwość obserwowania pięknego kontrastu między pałającymi zewsząd ciepłymi, jesiennymi kolorami roślin z bardzo częstymi wówczas opadami i szarymi chmurami. Jest to również czas, kiedy możemy zrelaksować się w domu przy kawałku ciasta i kubku kawy, podziwiając przez okno hulający na zewnątrz wiatr i padający deszcz. Jesienna atmosfera idealnie sprzyja także relaksowi w towarzystwie długiej powieści lub interesującego serialu.

Październik jest miesiącem, w którym imieniny obchodzą właściciele wielu nietuzinkowych imion. Są to między innymi Benigna pierwszego dnia października, Gerald dnia 13 października, czy Wolfgang ostatniego dnia tego miesiąca.

Najpopularniejsze imieniny w październiku:

Wrzesień Październik Listopad
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela