Kalendarz imienin listopad 2023

Listopad to miesiąc, w którym aura bywa szczególnie kapryśna. Dni stają się coraz krótsze, temperatury niższe, a nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od pogody za oknem. Nazwa listopad wzięła się od spadających liści, czasem drzewa tracą swą wielobarwną szatę po jednej chłodnej nocy. Listopad bywa więc szary i ponury, mglisty i deszczowy. Jednak bywa, że miesiąc ten sypnie śniegiem, a jego biel nieco odczaruje szarość.

W listopadzie w sposób szczególny obchodzimy dwa dni: 1 i 11 dzień miesiąca. Na dzień 1 listopada przypada Wszystkich Świętych, czyli dzień o niezwykłym znaczeniu dla większości religii. Choć zwyczaje w czasie tego święta są różne w różnych częściach świata, to łączy je pamięć o naszych bliskich zmarłych i "odwiedzenie" ich w miejscu wiecznego spoczynku. 11 listopada w Polsce uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Po 123 latach zaborów nasz kraj stał się niepodległym państwem.

Listopad ma 30 dni i każdego dnia imieniny obchodzi jakiś solenizant. Większość z nas jednak kojarzy listopad z dwoma imionami męskimi - Marcin i Andrzeja. Marcin imieniny obchodzi kilka razy w roku, ale te przypadające na 11 listopada są najbardziej znane w całej Polsce. Najbardziej hucznie obchodzi się ten dzień w Poznaniu, lecz rogale świętomarcińskie znają chyba wszyscy. Święty Marcin jest patronem między innymi: żołnierzy, krawców, kowali, podróżników, młynarzy. Najbardziej znanym listopadowym solenizantem jest jednak Andrzej. Imieninom Andrzeja świętowanym 30 listopada towarzyszą huczne zabawy. W nocy z 29 na 30 listopada przypada tradycyjny wieczór wróżb andrzejkowych. Andrzejki są ostatnią okazją do dobrej zabawy przed adwentem, dlatego tym chętniej uczestniczymy w tym świętowaniu.

Listopadowe przysłowia w głównej mierze mają związek z pogodą. Ludowa mądrość w nich zawarta ma w pewnym sensie pomóc przewidzieć jaka pogoda nas czeka.

Najbardziej znane przysłowia, to:

  • "Deszcz w początku listopada, mrozy w styczniu zapowiada."
  • "Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa."
  • "Od świętego Marcina zima się zaczyna."
  • "Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima."

Najpopularniejsze imieniny w listopadzie:

Październik Listopad Grudzień
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela