Kalendarz imienin czerwiec 2022

Skojarzenie tego zwyczajowo ciepłego miesiąca z kolorem czerwonym lub też z owadem czerwcem polskim jest jak najbardziej trafne, gdyż od tych pojęć pochodzi nazwa ostatniego miesiąca pierwszej połowy roku. Czerwiec liczy 30 dni i charakteryzuje go kilka szczególnych dni.

Na miesiąc ten przypada pierwszy dzień meteorologicznego (1 czerwca), astronomicznego (21 czerwca) i kalendarzowego (22 czerwca) lata. Ze zmianą pór roku (z wiosny na lato) wiąże się Noc Świętojańska, tzw. Noc Kupały lub Sobótka.

Pierwszy dzień czerwca to Dzień Dziecka, można jednak powiedzieć, iż w tym miesiącu dzieciaki radują się podwójnie – ostatni piątek czerwca to z założenia ostatni dzień roku szkolnego, który rozpoczyna wakacje. Końcówka miesiąca (23 czerwca) to Dzień Ojca.

Szósty miesiąc roku obfituje także w ważne wydarzenia związane z kultem religijnym w Chrześcijaństwie - Zesłanie Ducha Świętego i Boże Ciało, które są świętami ruchomymi uzależnionymi od daty Świąt Wielkanocnych.

Wiele spośród popularnych powiedzeń o czerwcu prognozuje obfitość plonów:

  • "Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy".
  • "Czerwiec stały, grudzień doskonały."
  • "Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje."

Podobny wydźwięk mają przysłowia związane z solenizantami tego miesiąca, a do najpopularniejszych imion kojarzonych z czerwcem należą Antoni, Danuta, Jan, Konrad, Norbert oraz Piotr i Paweł.

Najpopularniejsze imieniny w czerwcu:

Maj Czerwiec Lipiec
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela