Imieniny Mikołaja — kalendarz imienin Mikołaja
Znaczenie i opis imienia Mikołaj
Pochodzenia imienia Mikołaj należy doszukiwać się w średniowiecznej Grecji. W Polsce znane jest w dwóch formach, w obecnej postaci - Mikołaj imię to pojawiało się już w XIV wieku. Jeszcze wcześniej, bo w wieku XII w zapiskach znaleźć można łacińską wersję - Nicolaus.
Imię Mikołaj wywodzi się z połączenia greckich słów nike, oznaczającego zwycięstwo i laos, które oznacza lud. W związku ze znaczeniem tych słów przyjmuje się, że Mikołaj to bohater, który dla swego ludu odniósł zwycięstwo.
Mikołaj to jedno z najczęściej nadawanych imion męskich w prawosławnych rejonach świata. Zapewne oprócz pięknego brzmienia, istotny przy wyborze tego imienia jest jeden z najważniejszych świętych w tej religii - św. Mikołaj z Miry. Na świecie imię to nadawane jest jednak w wielu miejscach, często ze względu na stosunkowo podobne brzmienie w różnych językach. W jęz. angielskim jest to Nicholas, Nicky, Nick, po francusku Nicolas, po włosku Nicola, a po niemiecku Nikolaus, Klaus.
Imię Mikołaj jest w ostatnim czasie bardzo popularne również w Polsce. Wielu rodziców decyduje się nazwać tak syna, chwaląc sobie m.in. możliwość stosowania różnych zdrobnień tego imienia. Najczęściej mały Mikołaj nazywany jest Mikołajkiem.
Przysłowia związane z imieniem Mikołaj
Wiele przysłów odnosi się do zimy w dniu wspomnienia świętego Mikołaja - 6 grudnia
"Jeśli święty Mikołaj lodu nie roztopi, długo będą w ręce chuchać chłopi."
"Na Mikołaja porzuć wóz, a zaprzęż sanie."
Inne formy i zdrobnienia
Popularność imienia Mikołaj
W 2020 roku zarejestrowano 2 587 chłopców o imieniu Mikołaj. Co daje 8 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich. To o 3 199 mniej niż w 2019 roku, kiedy to imię nadano 5 786 razy. Poniższy wykres prezentuje liczbę nadanych imion Mikołaj, chłopcom urodzonym w danym roku oraz miejsce w rankingu imion męskich.
Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Przedstawiają liczbę osób o danym imieniu zarejestrowanych w bazie PESEL na dzień 21 stycznia 2020 roku. Statystyki imion nadanych w 2020 roku dotyczą pierwszego półrocza. Na podstawie tych danych opracowaliśmy rankingi. Pokazują one, które miejsce zajmuje imię pod względem liczby noszących je osób oraz liczby nadanych imion.
Patroni Mikołaja
- bł. Mikołaj Gross (1898-1845) — niemiecki męczennik, członek ruchu oporu przeciwko nazistowskimi Niemcami. Skazany na karę śmierci w styczniu 1945 roku. — 23 stycznia
- św. Mikołaj z Flue — Szwajcarski pustelnik. Patron Szwajcarii, Gwardii Szwajcarskiej, sędziów, radnych i rodzin wielodzietnych. — 21 marca
- św. Mikołaj Owen — 4 maja
- św. Mikołaj Albergati — włoski Kapłan. — 9 maja, 10 maja
- św. Mikołaj Peregryn — wiemy tylko że pochodził z Grecji i był znany ze swojej wiary. — 2 czerwca
- św. Mikołaj Pick — Holenderski franciszkanin i męczennik. — 9 lipca
- św. Mikołaj z Tolentino — włoski zakonnik. Patron noworodków, ludzi umierających i duszy czyśćcowych. — 10 września
- św. Mikołaj I Wielki — papież urzędujący w VIII w. — 13 listopada
- św. Mikołaj Tavelić — chorwacki franciszkanin, męczennik, misjonarz. Patron Chorwatów. — 14 listopada
- św. Mikołaj z Miry — Jeden z najsłynniejszych i najbardziej czczonych świętych. Biskup Mirry żyjący na przełomie III i IV wieku. Znany z pomocy biednym i potrzebującym. Patron Rosji oraz pojednania Wschodu i Zachodu. Patronuje również Grecji, cukiernikom, marynarzom, rybakom, żeglarzom, kupcom, piekarzom, piwowarom, dziecom, młodym małżeństwom, studentom, więźniom, panienkom i wielu innym. Wzywa się go w czasie sztormów oraz w pomocy przed wilkami. — 6 grudnia
Znane osoby o imieniu Mikołaj
- Mikołaj Cieślak — polski artysta kabaretowy, współtwórca Kabaretu Moralnego Niepokoju.
- Mikołaj Kopernik — polski astronom, autor dzieła "O obrotach sfer niebieskich" w których opisał heliocentryczną wizję Wszechświata.
- Mikołaj Rej — jeden z największych Polskich poetów. Reprezentował epokę renesansu.
- Niki Lauda — austriacki kierowca wyścigowy, jeden z największych kierowców serii F1.