Inne formy i zdrobnieniaPopularnośćPatroniZnane osobyKalendarz imienin Kazimierza

Imieniny Kazimierza — kalendarz imienin Kazimierza

Najbliższe imieniny Kazimierza będą 4 marca, czyli za 47 dni. Najczęściej są obchodzone 4 marca. Kazimierz może świętować 2 razy w roku. Najpopularniejszym patronem jest św. Kazimierz Królewicz (wspomnienie: 4 marca).

Znaczenie i opis imienia Kazimierz

"Na świętego Kazimierza wyjdzie skowronek spod pierza" głosi stare przysłowie ludowe. I faktycznie, z początkiem marca, kiedy solenizanci obchodzą święto tego imienia, wszystko powoli przygotowuje się do nadejścia wiosny. Kazimir, Kazimiar czy nawet Kaźmisz - zanim forma obecnego Kazimierza przyjęła pisownię taką jaką znamy, imię przechodziło różne ewolucje.  Nie zmieniło się jednak jego znaczenie - Kazimierz to imię zbudowane z dwóch członów: "kazi", oznaczające psuć, niszcz, niweczyć oraz "mir", czyli pokój i ład. Połączenie tych dwóch znaczeń daje nam znaczenie imienia - "niszcz pokój", "niszcz ład".
Kazimierz ma być zatem tym, który zniweczy pokój lub sławę wrogów. Imię wywodzi się z języka starosłowiańskiego, choć w Polsce kojarzone jest głównie z dynastią Piastów i wraz z nadejściem ich panowania zostało przeniesione na polski grunt. Ciekawostką jest fakt, że data imienin Kazimierza łączy się z wieloma popularnymi przysłowiami pogodowymi, m.in: "na świętego Kazimierza zima do morza zmierza", lub "Jeżeli na świętego Kazimierza pogoda, to na ziemniaki woda".

Inne formy i zdrobnienia

Kazik, Kaźmir

Popularność imienia Kazimierz

Imieniny Kazimierza może świętować 168 954 mężczyzn Taka liczba osób jest zarejestrowanych w polskiej bazie PESEL. Daje to 42. miejsce w rankingu występowania imion męskich. W 2018 roku występowanie imienia Kazimierz wynosiło 178 111.


W 2020 roku zarejestrowano 256 chłopców o imieniu Kazimierz. Co daje 63 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich. To o 230 mniej niż w 2019 roku, kiedy to imię nadano 486 razy. Poniższy wykres prezentuje liczbę nadanych imion Kazimierz, chłopcom urodzonym w danym roku oraz miejsce w rankingu imion męskich.
Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Przedstawiają liczbę osób o danym imieniu zarejestrowanych w bazie PESEL na dzień 21 stycznia 2020 roku. Statystyki imion nadanych w 2020 roku dotyczą pierwszego półrocza. Na podstawie tych danych opracowaliśmy rankingi. Pokazują one, które miejsce zajmuje imię pod względem liczby noszących je osób oraz liczby nadanych imion.

Patroni Kazimierza

  • św. Kazimierz Królewicz — syn Kazimierza Jagielończyka, uczeń św. Jana Kanty. Patron Polski i Litwy. — 4 marca

Znane osoby o imieniu Kazimierz

  • Kazimierz Deyna — wybitny reprezentant Polski w piłce nożnej grający na pozycji napastnika i pomocnika. Z reprezentacją wywalczył złoty i srebrny medal Igrzysk Olimpijskich oraz III miejsce Mistrzostw Świata.
  • Kazimierz Klaudiusz Górski — reprezentant Polski w piłce nożnej grający na pozycji napastnika. Uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku.
  • Kazimierz Piotr Staszewski — znany jako "Kazik". Polski muzyk, współzałożyciel wielu zespołów m.in. Kult.
  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer — polski poeta, przedstawiciel Młodej Polski.
  • Zbigniew Kazimierz Boniek — reprezentant Polski w piłce nożnej grający na pozycji pomocnika. Jest w gronie 100 najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej. Po zakończonej karierze piłkarskiej trener reprezentacji Polski, prezes PZPN oraz członek Komitetu Wykonawczego UEFA.

Kalendarz imienin Kazimierza

pon
wt
Marzec
sb
nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zobacz imieniny w inne dni

wczoraj dzisiaj jutro pojutrze

pon wt Styczeń sb nd
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24