Inne formy i zdrobnieniaPopularnośćPatroniZnane osobyKalendarz imienin Kazimierza

Imieniny Kazimierza — kalendarz imienin Kazimierza

Najbliższe imieniny Kazimierza będą 4 marca, czyli za 155 dni. Najczęściej są obchodzone 4 marca. Kazimierz może świętować 2 razy w roku. Najpopularniejszym patronem jest św. Kazimierz Królewicz (wspomnienie: 4 marca).

Co znaczy imię Kazimierz

"Na świętego Kazimierza wyjdzie skowronek spod pierza" głosi stare przysłowie ludowe. I faktycznie, z początkiem marca, kiedy solenizanci obchodzą święto tego imienia, wszystko powoli przygotowuje się do nadejścia wiosny. Kazimir, Kazimiar czy nawet Kaźmisz - zanim forma obecnego Kazimierza przyjęła pisownię taką jaką znamy, imię przechodziło różne ewolucje.  Nie zmieniło się jednak jego znaczenie - Kazimierz to imię zbudowane z dwóch członów: "kazi", oznaczające psuć, niszcz, niweczyć oraz "mir", czyli pokój i ład. Połączenie tych dwóch znaczeń daje nam znaczenie imienia - "niszcz pokój", "niszcz ład".
Kazimierz ma być zatem tym, który zniweczy pokój lub sławę wrogów. Imię wywodzi się z języka starosłowiańskiego, choć w Polsce kojarzone jest głównie z dynastią Piastów i wraz z nadejściem ich panowania zostało przeniesione na polski grunt. Ciekawostką jest fakt, że data imienin Kazimierza łączy się z wieloma popularnymi przysłowiami pogodowymi, m.in: "na świętego Kazimierza zima do morza zmierza", lub "Jeżeli na świętego Kazimierza pogoda, to na ziemniaki woda".

Inne formy i zdrobnienia

Kazik, Kaźmir

Popularność imienia Kazimierz

Imieniny Kazimierza może świętować 148 424 mężczyzn. Taka liczba osób jest zarejestrowanych w polskiej bazie PESEL. Daje to 50. miejsce w rankingu występowania nazw męskich. W 2021 roku występowanie owego mienia wynosiło 154 376.


W 2022 roku zarejestrowano 674 chłopców noszących owe miano Kazimierz. Co daje 49 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich. To o 11 mniej niż w 2021 roku, kiedy to imię nadano 685 razy. Poniższy wykres prezentuje liczbę nadanych imion Kazimierz, chłopcom urodzonym w danym roku oraz miejsce w rankingu imion męskich.
Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Przedstawiają liczbę osób o danym imieniu zarejestrowanych w bazie PESEL na dzień 31 stycznia 2023 roku. Na podstawie tych danych opracowaliśmy rankingi. Pokazują one, które miejsce zajmuje imię pod względem liczby noszących je osób oraz liczby nadanych imion.

Patroni Kazimierza

  • św. Kazimierz Królewicz — syn Kazimierza Jagielończyka, uczeń św. Jana Kanty. Patron Polski i Litwy. — 4 marca

Znane osoby o imieniu Kazimierz

  • Kazimierz Deyna — wybitny reprezentant Polski w piłce nożnej grający na pozycji napastnika i pomocnika. Z reprezentacją wywalczył złoty i srebrny medal Igrzysk Olimpijskich oraz III miejsce Mistrzostw Świata.
  • Kazimierz Klaudiusz Górski — reprezentant Polski w piłce nożnej grający na pozycji napastnika. Uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku.
  • Kazimierz Piotr Staszewski — znany jako "Kazik". Polski muzyk, współzałożyciel wielu zespołów m.in. Kult.
  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer — polski poeta, przedstawiciel Młodej Polski.
  • Zbigniew Kazimierz Boniek — reprezentant Polski w piłce nożnej grający na pozycji pomocnika. Jest w gronie 100 najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej. Po zakończonej karierze piłkarskiej trener reprezentacji Polski, prezes PZPN oraz członek Komitetu Wykonawczego UEFA.

Kalendarz imienin Kazimierza

pon
wt
Marzec
sb
nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Prezenty

Sprawdź nasze propozycje prezentów na imieniny.

Zobacz imieniny w inne dni

wczoraj dzisiaj jutro pojutrze

pon wt Październik sb nd
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8