Inne formy i zdrobnieniaPopularnośćPatroniZnane osobyKalendarz imienin Kazimierza

Imieniny Kazimierza — kalendarz imienin Kazimierza

Najbliższe imieniny Kazimierza będą 4 marca, czyli za 40 dni. Najczęściej są obchodzone 4 marca. Kazimierz może świętować 2 razy w roku. Najpopularniejszym patronem jest św. Kazimierz Królewicz (wspomnienie: 4 marca).

Znaczenie imienia Kazimierz

"Na świętego Kazimierza wyjdzie skowronek spod pierza" głosi stare przysłowie ludowe. I faktycznie, z początkiem marca, kiedy solenizanci obchodzą święto tego imienia, wszystko powoli przygotowuje się do nadejścia wiosny. Kazimir, Kazimiar czy nawet Kaźmisz - zanim forma obecnego Kazimierza przyjęła pisownię taką jaką znamy, imię przechodziło różne ewolucje.  Nie zmieniło się jednak jego znaczenie - Kazimierz to imię zbudowane z dwóch członów: "kazi", oznaczające psuć, niszcz, niweczyć oraz "mir", czyli pokój i ład. Połączenie tych dwóch znaczeń daje nam znaczenie imienia - "niszcz pokój", "niszcz ład".
Kazimierz ma być zatem tym, który zniweczy pokój lub sławę wrogów. Imię wywodzi się z języka starosłowiańskiego, choć w Polsce kojarzone jest głównie z dynastią Piastów i wraz z nadejściem ich panowania zostało przeniesione na polski grunt. Ciekawostką jest fakt, że data imienin Kazimierza łączy się z wieloma popularnymi przysłowiami pogodowymi, m.in: "na świętego Kazimierza zima do morza zmierza", lub "Jeżeli na świętego Kazimierza pogoda, to na ziemniaki woda".

Inne formy i zdrobnienia

Kazik, Kaźmir

Popularność imienia Kazimierz

Imieniny Kazimierza może świętować 161 639 mężczyzn. Taka liczba osób jest zarejestrowanych w polskiej bazie PESEL. Daje to 46. miejsce w rankingu występowania nazw męskich. W 2019 roku występowanie owego mienia wynosiło 168 954.


W 2020 roku zarejestrowano 551 chłopców noszących owe miano Kazimierz. Co daje 62 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich. To o 65 więcej niż w 2019 roku, kiedy to imię nadano 486 razy. Poniższy wykres prezentuje liczbę nadanych imion Kazimierz, chłopcom urodzonym w danym roku oraz miejsce w rankingu imion męskich.
Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Przedstawiają liczbę osób o danym imieniu zarejestrowanych w bazie PESEL na dzień 31 stycznia 2021 roku. Na podstawie tych danych opracowaliśmy rankingi. Pokazują one, które miejsce zajmuje imię pod względem liczby noszących je osób oraz liczby nadanych imion.

Patroni Kazimierza

  • św. Kazimierz Królewicz — syn Kazimierza Jagielończyka, uczeń św. Jana Kanty. Patron Polski i Litwy. — 4 marca

Znane osoby o imieniu Kazimierz

  • Kazimierz Deyna — wybitny reprezentant Polski w piłce nożnej grający na pozycji napastnika i pomocnika. Z reprezentacją wywalczył złoty i srebrny medal Igrzysk Olimpijskich oraz III miejsce Mistrzostw Świata.
  • Kazimierz Klaudiusz Górski — reprezentant Polski w piłce nożnej grający na pozycji napastnika. Uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku.
  • Kazimierz Piotr Staszewski — znany jako "Kazik". Polski muzyk, współzałożyciel wielu zespołów m.in. Kult.
  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer — polski poeta, przedstawiciel Młodej Polski.
  • Zbigniew Kazimierz Boniek — reprezentant Polski w piłce nożnej grający na pozycji pomocnika. Jest w gronie 100 najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej. Po zakończonej karierze piłkarskiej trener reprezentacji Polski, prezes PZPN oraz członek Komitetu Wykonawczego UEFA.

Kalendarz imienin Kazimierza

pon
wt
Marzec
sb
nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zobacz imieniny w inne dni

wczoraj dzisiaj jutro pojutrze

pon wt Styczeń sb nd
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30