Imieniny Heleny — kalendarz imienin Heleny
Co znaczy imię Helena
Pochodzenie | Etymologia | Znaczenie |
---|---|---|
Greckie | Greckie "Helene" | "Blask" |
Imię Helena wywodzi się z języka greckiego i w tamtejszym przekładzie oznacza “blask Księżyca”. Na przestrzeni wieków nosiło je bardzo wiele kobiet, a niektóre z nich z czasem stały się swego rodzaju ikonami. W kościele katolickim imię to nosiła jedna ze świętych - patronka między innymi Bazylei, natomiast w mitologii greckiej nazwano tak córkę Zeusa i Ledy. Mówi się, że to właśnie na jej cześć nazwano jeden z księżyców Saturna. Pierwsze zapiski o pojawieniu się imienia Helena w Polsce kierują nas do 1272 roku, jednak obecnie, po latach posuchy, imię to wraca powoli do grona najczęściej nadawanych nowonarodzonym dzieciom.
Imię Helena ma swoje odpowiedniki w różnych językach świata, jak na przykład w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim czy też rosyjskim. W tym miejscu wyróżnić należy przede wszystkim świętą Helenę żyjącą na przełomie III i IV wieku. Chrzest przyjęła dopiero po namowach swojego syna – Konstantyna - późniejszego cesarza rzymskiego. Niedługo po przyjęciu sakramentu podjęła się działalności, której owocem były ufundowane przez nią bazyliki, między innymi w Betlejem, Jerozolimie, a także na Górze Oliwnej. Swoje działania prowadziła także na rzecz ubogich - rozdzielała jałmużny dla głodnych oraz uwalniała więźniów. Za jej wstawiennictwem cesarz rzymski wydał osobne ustawy gwarantujące opiekę nad wdowami, sierotami, porzuconymi dziećmi oraz niewolnikami.
W mitologii greckiej możemy znaleźć informacje na temat Heleny Trojańskiej. Była piękną kobietą swoich czasów. O jej rękę zabiegało bardzo wielu mężczyzn, jednak ostatecznie poślubiła Menelaosa - księcia Myken. Helena została porwana do Troi, skąd po upływie aż 10 lat oraz po zakończonej wojnie mogła wreszcie wrócić do Sparty, gdzie ponownie zamieszkała ze swoim mężem. Mimo upływu lat Menelaos zobaczył w niej niezmienne piękno, dlatego w późniejszym czasie Helena stała się symbolem kobiecości oraz piękności.
Inne formy i zdrobnienia
Popularność imienia Helena
W 2023 roku zarejestrowano 2 511 dziewczynek z nadanym imieniem Helena. Co daje 20 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion żeńskich. To o 169 mniej niż w 2022 roku, kiedy to imię nadano 2 680 razy. Poniższy wykres prezentuje liczbę nadanych imion Helena, dziewczynkom urodzonym w danym roku oraz miejsce w rankingu imion żeńskich.
Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Przedstawiają liczbę osób o danym imieniu zarejestrowanych w bazie PESEL na dzień 31 stycznia 2023 roku. Na podstawie tych danych opracowaliśmy rankingi. Pokazują one, które miejsce zajmuje imię pod względem liczby noszących je osób oraz liczby nadanych imion.
Patroni Heleny
- św. Helena "Elin" Szwedzka — 2 marca
- św. Helena z Udine — Augustiańska tercjarka — 23 kwietnia
- św. Helena z Auxerre — dziewica — 22 maja
- bł. Maria Klemensa od Jezusa Ukrzyżowanego — właściwie Helena Staszewska, polska zakonnica i męczennica. — 27 lipca
- św. Helena (Elin) Szwedzka — 31 lipca
- św. Maria od Krzyża Helena MacKillop — zakonnica, pierwsza australijska święta. — 8 sierpnia
- św. Helena (ok. 248-328) — cesarzowa bizantyjska, matka cesarza Konstantyna. Fundatorka wielu kościołów w Rzymie i Konstantynopolu. Niektóre źródła podają, że to ona mogła odnaleźć relikwie Krzyża Świętego. Jest patronką farbiarzy, wytwórców gwoździ i igieł oraz rycerzy strzegących Grobu Pańskiego. — 18 sierpnia
- bł. Helena Enselmini — dziewica z Padwy, Klaryska. — 7 listopada
Znane osoby o imieniu Helena
- Elena Lucrezia Cornaro Piscopia — włoska matematyczka i filozofka, pierwsza kobieta, która otrzymała stopień naukowy doktora.
- Helen Hunt — amerykańska aktorka, Laureatka Złotego Globu i Oscara.
- Helena Trojańska — w mitologii greckiej królewna i królowa Sparty; bohaterka Iliady Homera.
- Wiktoria Alicja Helena Ludwika Beatrycze z Hesji-Darmstadt — później zwana - Aleksandra Romanowa. Żona cesarza rosyjskiego Mikołaja II i ostatnia cesarzowa.