Imieniny 9 lutego

9 lutego jest to 40 dzień roku.
Słońce wschodzi o godzinie 07:01, a zachodzi o godzinie 16:38. Dzień trwa 9 godzin i 37 minuty.

<< 8 lutego 10 lutego >>
Link sponsorowany:

wydarzenie z dnia 9 lutego

Święci i błogosławieni wspominani 9 lutego:

  • św. Apolonia - dziewica i męczennica
  • bł. Marian - zakonnik

Życzenia na imieniny

Szczęścia, zdrowia, pomyślności, czerp z życia same radości! Niech los Ci zawsze sprzyja, a co złe niech Cię omija. Dużo słodkości, szczęścia w miłości, samych luksusów, milion całusów. Niech odejdą precz gorycze z głębi serca Tobie życzę. O czym myślisz, o czym marzysz niech Ci w życiu się przydarzy! Najlepszego z okazji Twych imienin!
W dniu Twych imienin, w dniu Twego święta serce mi bije, serce pamięta, niech więc życzenia lecą listownie, bo nie mam szansy przekazać słownie, niech lecą prędko do swego celu, niech będą pierwsze wśród życzeń wielu.
Pokaż więcej życzeń imieninowych >>


Wydarzenia w Polsce

1321 -Sąd papieski obradujący w Inowrocławiu i w Brześciu Kujawskim wydał wyrok nakazujący krzyżakom zwrot Polsce Pomorza Gdańskiego oraz zapłatę znacznego odszkodowania. Zakon krzyżacki nie uznał wyroku i uzyskał jego zawieszenie w kurii papieskiej w Awinionie.
1944 -Gestapo zamordowało ppor. Arkadiusza Deglera ps.?Grad?, szefa sztabu Armii Ludowej na okręg częstochowski.
1982 -Wydano wyroki skazujące na górników z KWK ?Wujek?.
1990 -Przywrócono dawne godło państwowe. Po przemianach ustrojowych nastąpił powrót do zmodyfikowanej wersji polskiego Orła Białego z otwartą koroną według wzoru z 1927 roku.
2005 -Po raz pierwszy obchodzono w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu.
2012 -W Gdyni padła rekordowa wygrana w Lotto (33 787 496,10 zł).

Wydarzenia na świecie

1111 -Papież Paschalis II i król niemiecki Henryk V Salicki zawarli tajne porozumienie na mocy którego Henryk zrezygnował z prawa do inwestytury i zgodził się na wolny wybór biskupów, a w zamian biskupi i opaci niemieccy musieli zwrócić wszystkie regalia, które otrzymali od monarchów od czasów Karola Wielkiego.
1895 -W Holyoke (Massachusetts) odbył się pierwszy mecz siatkówki, gry wymyślonej przez Williama G. Morgana, nauczyciela wychowania fizycznego w miejscowej szkole YMCA.1900 - Amerykanin Dwight Davis ufundował nagrodę dla zwycięzców międzynarodowych zawodów drużyn męskich w tenisie, znaną od tej pory jako Puchar Davisa.
1925 -Niemcy złożyły notę protestacyjną przeciwko zawartemu paktowi gwarancyjnemu między Francją i Polską. Pakt wiązał oba państwa obowiązkiem pomocy na wypadek niedotrzymania zobowiązań przez Niemcy.
1929 -ZSRR, Polska, Estonia, Łotwa i Rumunia podpisały w Moskwie wielostronny pakt o nieagresji (tzw. protokół Litwinowa).
1946 -Józef Stalin wygłosił przemówienie, w którym zawarł słowa o izolacji wobec Zachodu. Była to zapowiedź zimnej wojny.

Osoby urodzone 9 lutego

1846 -Wilhelm Maybach, niemiecki konstruktor samochodów, przemysłowiec (zm. 1929)
1932 -Janusz Pawłowski, polski polityk
1984 -Anna Jurkiewicz, polska łyżwiarka figurowa
1985 -Marcin Możdżonek, polski siatkarz
Link sponsorowany: