Imieniny 13 grudnia - Kto ma imieniny 13 grudnia.

Imieniny 13 grudnia

13 grudnia jest to 347 dzień roku.
Słońce wschodzi o godzinie 07:34, a zachodzi o godzinie 15:25. Dzień trwa 7 godzin i 51 minuty.

<< 12 grudnia 14 grudnia >>
Link sponsorowany:

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

Dzień Księgarza

wydarzenie z dnia 13 grudnia

Święci i błogosławieni wspominani 13 grudnia:

  • św. Łucja - dziewica i męczennica
  • św. Otylia

Życzenia na imieniny

Dzień Twych imienin z kalendarza okazję miłą do życzeń stwarza: ciesz się z życia dobrego, niech nie przyniesie Ci nic złego, niech Ci zdrowie i szczęście sprzyja, a dobroć ludzka niech Cię nie omija.
Szczęścia, zdrowia, pomyślności, czerp z życia same radości! Niech los Ci zawsze sprzyja, a co złe niech Cię omija. Dużo słodkości, szczęścia w miłości, samych luksusów, milion całusów. Niech odejdą precz gorycze z głębi serca Tobie życzę. O czym myślisz, o czym marzysz niech Ci w życiu się przydarzy! Najlepszego z okazji Twych imienin!
Pokaż więcej życzeń imieninowych >>


Wydarzenia w Polsce

1363 -Król Kazimierz III Wielki zawarł z królem Danii Waldemarem IV sojusz skierowany przeciwko zakonowi krzyżackiemu i Luksemburgom.
1575 -Anna Jagiellonka została w Warszawie wybrana w wolnej elekcji na króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, a dzień później stronnictwo szlacheckie pod przewodnictwem Jana Zamoyskiego uznało ten fakt przydając jej na małżonka Stefana Batorego.
1830 -Sejm ogłosił powstanie listopadowe powstaniem narodowym.
1922 -Marszałek Polski Józef Piłsudski wraz z rodziną przeprowadził się z Belwederu do Kamienicy Próchnickich przy ul. Koszykowej w Warszawie.
1923 -Polska uznała ZSRR.
1927 -Rozporządzeniem prezydenta RP odcień czerwieni na fladze Rzeczypospolitej Polskiej zmieniono z karmazynu na cynober.
1981 -Decyzją Rady Państwa z dnia poprzedniego o północy został wprowadzony stan wojenny, powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, władzę w kraju przejęło wojsko, internowano działaczy opozycyjnych, zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną, wprowadzono godzinę milicyjną.
2002 -Rząd Leszka Millera zakończył w Kopenhadze polskie negocjacje z Unią Europejską.

Wydarzenia na świecie

1250 -Po śmierci cesarza Fryderyka II Hohenstaufa w Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego rozpoczęło się tzw. Wielkie Bezkrólewie.
1918 -Thomas Woodrow Wilson przybył na pokładzie okrętu wojennego do Francji, aby wziąć udział w powojennych rokowaniach pokojowych i został w ten sposób pierwszym urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Europę.
1943 -Bitwa o Atlantyk: amerykańskie samoloty i niszczyciele zatopiły niemiecki okręt podwodny U-172; zginęło 13 członków załogi, uratowano 46.
1962 -NASA wystrzeliła pierwszego satelitę telekomunikacyjnego Relay 1.
2002 -Na szczycie w Kopenhadze zakończyły się negocjacje między Unią Europejską a dziesięcioma państwami kandydującymi: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Polską, Słowenią, Słowacją i Węgrami.
2007 -W Lizbonie podpisano traktat reformujący Unię Europejską.

Osoby urodzone 13 grudnia

1476 -Łucja z Narni, włoska tercjarka dominikańska, stygmatyczka, błogosławiona katolicka (zm. 1544)
1784 -Michał Korczyński, polski duchowny katolicki, biskup przemyski (zm. 1839)
1816 -Werner von Siemens, niemiecki wynalazca, przemysłowiec (zm. 1892)
1923 -Philip Warren Anderson, amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla
1980 -Agnieszka Włodarczyk, polska aktorka, piosenkarka
1989 -Taylor Swift, amerykańska piosenkarka
Link sponsorowany: